På min kyl sitter ett gäng magneter och varenda en påminner mig om en resa jag gjort med kulturella upplevelser som huvudattraktion. Jag älskar att planera resor där besök på konstmuseer, promenader i vacker natur och arkitektur, besök i trädgårdar och parker och genom åren har det blivit många både längre och kortare turer. Sydafrika, Indien, Nice x2, Bath, Cornwall, Eastbourne, Bretagne x2, Värmland/Mårbacka, Kosta, Helsingborg/Helsingör, Oslo och Madeira har det blivit de senaste åren. Ibland reser jag med vänner men oftast reser jag på egen hand och det är ett fint sätt att resa. Man ska inte alls var rädd för att resa ensam, man kan lägga upp det som man vill och ofta så läser jag en eller flera romaner som utspelar sig på resmålet. Just nu håller jag på och skissar på en tur till Dalarna i sommar (det som hindrar mig är att jag hatar att köra bil långt …). Inspirerad av JAG: En roman om Karin Larsson av Ulrika Ewerman så skulle jag förstås gärna resa till Grez-sur-Loing.
”Romanen inleds med att Karin sitter på en tåg på väg mot konstnärskolonin i Grez sur Loing och sommaren som kommer ska bli fylld av måleri, samkväm med vänner och mötet med Carl Larsson. Hon är den välutbildade högborgerliga talangfulla konstnären, han är den utfattige psykiskt instabile illustratören och Karin blir förälskad. Hon kan inte tänka sig ett liv utan måleri, han kan inte tänka sig en hustru som arbetar utanför hemmet. Deras gemensamma liv byggs upp på Lilla Hyttnäs och Karin får kämpa för att kunna och rent fysiskt hinna fortsätta sin konstnärliga bana. Det hela är en roman med många biografiska inslag och jag blir som alltid sugen på att resa i romanens fotspår.” (Text tidigare publicerad på min blogg Och dagarna går)
Frankrike blir det inte i sommar även om jag egentligen skulle vilja åka dit varje semester. Det blir Zorngården, Hildasholm och Lilla Hyttnäs. Jag har länge drömt om att ta mig till Sundborn och den här sommaren skall det bli av.
Vilka resor med kulturinslag kan du tipsa mig om? Vart ska jag åka härnäst? Vilken bok skall jag läsa på min resa?

Titel: JAG: En roman om Karin Larsson
Författare: Ulrika Ewerman
Förlag: Bookmark förlag
Utgivningsår: 2024